header
linia_top
strona_glowna linia_pionowa

           

 

           

        Piotr Machnik postrzegany jest przez wielu jako jeden z najbardziej interesujących polskich pianistów młodszego pokolenia. W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie prof. Stefana Wojtasa (dyplom z wynikiem celującym), a następnie  doskonalił swe umiejętności w Paryżu pod kierunkiem Eugena Indijca. Korzystał także z porad artystycznych Rudolfa Buchbindera i Krystiana Zimermana. Był stypendystą  rządu francuskiego i Prezydenta Miasta Krakowa oraz – dwukrotnie – stypendystą  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
        Jest laureatem licznych krajowych oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. zdobywcą II nagród w monograficznych konkursach chopinowskich w Marianskich Laznach (1999) i Ankarze (1999), jednak niewątpliwie przełomem w jego karierze było zdobycie Grand Prix i Nagrody Specjalnej na prestiżowym konkursie im. Marii Canals w Barcelonie (2004). W rok później zajął I miejsce i otrzymał Nagrodę Specjalną na XXXII konkursie pianistycznym „Palma d'Oro” we Włoszech (Finale Ligure – 2005).
         Artysta prowadzi aktywną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą, zasiadając również w jury konkursów pianistycznych. Oprócz licznych występów i udziału w szeregu festiwali w kraju pianista wielokrotnie koncertował w Niemczech i Japonii, a ponadto w Szwajcarii, Austrii, Francji, Włoszech, Finlandii, Czechach, Kuwejcie, Turcji, Hiszpanii i Gruzji, zarówno solo jak i z towarzyszeniem orkiestr – m.in. Sinfonietta Cracovia,  Kyoto City Philharmony Symphonic Orchestra, The North Bohemia Orchestra, Bilkent Symphony Orchestra, Orquestra Simfonica del Valles oraz Süd-West Rundfunk Orchester Stuttgart.
         W dorobku fonograficznym Piotra Machnika znajdują się trzy płyty CD. Pierwsza, nagrana w 2004 roku, to utwory Fryderyka Chopina wykonane na instrumencie marki Pleyel, który niegdyś użytkowany był przez kompozytora, a obecnie znajduje się
w zbiorach muzeum Collegium Maius (Uniwersytet Jagielloński). Kolejna, to płyta  wydana w 2008 roku przez Grupę Twórczą Castello, obejmująca trzy sonaty – Haydna, Brahmsa i Prokofiewa. Ostatnia, wydana w 2014 roku przez DUX, zawiera trzy cykle Claude'a Debussy.
         Piotr Machnik związany jest z Akademią Muzyczną w Krakowie, gdzie w latach 1999-2008 zatrudniony był jako asystent, a od 2008 roku prowadzi własną klasę fortepianu na stanowisku adiunkta. W 2015 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.

foto_right
biografia_p
dyskografia
galeria
muzyka
do_pobrania
kontakt
low_line
PLEN Projekt & Wykonanie: GBS copyright